Луганська ТЕС — близький лікоть, та не вкусиш!

Є така гарна приказка: «Близький лікоть, та не вкусиш». Народна мудрість якнайкраще ілюструє ситуацію, яка склалась навколо одного із домінуючих підприємств енерговидобування на Луганщині – теплової електростанції в місті Щастя, що всього лише у 18 кілометрах від захопленого російсько-терористичними військами обласного центру.
Підприємство працює в штатному режимі, не зважаючи на систематичні порушення бойовиками так званої «ЛНР» умов Мінських домовленостей.
Ледь не щовечора у смузі зіткнення поблизу промислового об’єкта починається «феєрверк»: під вечір терористи беруться за ДШК, АГСи, великокаліберні кулемети та міномети різних калібрів. Останнім часом знову задіяли і артилерію, якої, як відомо, навіть близько там не має бути.
Однак, фактори які стримують нев’ємну агресію прибічників «руського міра» все ж таки існує. Військовослужбовці Збройних Сил України, які виконують бойове завдання по охороні та обороні підступів до цього об’єкту та оберігають його з середини.
Моїм провідником по території став командир відділення одного з механізованих підрозділів сектору «А» сил АТО Роман із радіопозивним «Мінус». 42-річний мобілізований до армії працював на аналогічній ТЕС у рідному Кременчуці.
— Був майстром одного з цехів на Кременчуцькій ТЕС, а тут, як бачите, працюю в охороні, — жартує військовослужбовець
Територія підприємства досить велика. У адміністративній її частині чистота і порядок: акуратні корпуси, виметені, викладені плиткою доріжки, на клумбах квіти. Є навіть музей ТЕС, який, втім, не працює і, навіть, гарний фонтан-скульптура, також не діючий.
На трансформаторному полі пораються працівники – викошують траву. А в повітрі чутно постійне бринке гудіння – трансформатори працюють та «співають». Але тут вже видно сліди бойових дій: один з величезних трансформаторів обгорілий та видно, що не функціонуючий.
Супроводжуюий пояснює, що це сліди пожежі, яка виникла у результаті ворожого обстрілу. 7 вересня 2014 проросійські терористи обстріляли ТЕС, було пошкоджено трансформатор, розпочалася пожежа, загорілося трансформаторне мастило. Електростанція автоматично відключилася, і це призвело до знеструмлення населених пунктів на півночі Луганської області. На щастя, постраждалих тоді не було – працівники встигли сховатися у бомбосховищі.
Ситуація навколо об’єкту, зі слів військовослужбовця, складається наступним чином: бойовики постійно намагаються відшукати «дірки» в обороні і, якщо не захопити ТЕС, то вчинити диверсію.
— Здійснювати повноцінні обстріли з використанням великих калібрів, як до прикладу, по інших наших позиціях, вони не можуть, точніше не хочуть. Будь-яке руйнування спричинить зупинку підприємства. Не стане електрики. А вона їм потрібна також. Більше дістається нашим сусідам — укріпленій позиції українських військ під назвою «Фасад», яка за мостом через Сіверський Донець. Для тих, хто не в курсі – саме там нещодавно затримали двох російських диверсантів-спецназівців. – каже Роман «Мінус».
Піхотинець також висловлює припущення, що значних обстрілів ТЕС не зазнає й через те, що належить вона приватній компанії. А які вже там взаємини між її власниками та бойовиками – можна лише гадати.
Але, солдат каже, що захопити теплову електростанцію навіть штурмом ворогу не вдасться.
— Тут настільки заплутана система комунікацій, що розібратись можна лише після детального її вивчення. Ми на місцевості орієнтуємось добре. Вони, сподіваюся, ні. Тому ми готові зустріти тут переважаючого противника і неприємно його «здивувати», – каже солдат.
Де не де, помічаємо бійців місцевого «Гарнізону». Вони займаються ділом: один чергує біля зенітки ЗУ-23-2. Пояснює, що його завдання – не допустити проведення терористами повітряної розвідки над об’єктом.
Та й по наземних цілях, як треба, можна «відпрацювати», — зауважує солдат.
У іншому місці троє бійців споряджають кулеметні стрічки. З підслуханого діалогу: «Ти чого руками заряджаєш: Машинка ж є?»
«А так краще, якщо вручну, жодної осічки не трапиться»: відповідає солдат товаришу.
«Мінус» говорить, що бойовики, здебільшого, обстрілюють територію з АГС. Він у них поставлений на максимальній відстані. Особливих руйнувань не спричиняє, але турбуючий вогонь ведеться постійно.
Більше клопотів нашим піхотинцям доставляють диверсійні групи противника, які активізувалися останнім часом та ворожі снайпери.
— От, до прикладу, учора в районі станції працювало двоє «стрільців» терористів. Ми вжили заходів, щоби зігнати їхніх снайперів з позицій. Коли ті почали по нас стріляти, наші гранатометники «поклали» декілька ВОГів в район їхньої ймовірної позиції. Стрілянина припинилась. Та й наші снайпери не дрімають. А «мисливці» у нас досвідчені. – зазначає він.
— Взагалі-то, — каже колишній енергетик Роман «Мінус». – видобування електрики через спалювання вугілля, це найскладніший з відомих процесів вироблення електроенергії. Ті, хто не знає усіх нюансів, гадає, що варто лише закинути в топку вугілля і підпалити. Але, щоби турбіна оберталася і генератори давали потужність, треба і воду підготувати, щоби вона була без домі шків та осаду. І зробити багато інших маніпуляцій
У цехах станції також кипить робота. Тут панує постійна напівтемрява, відчувається специфічний запах вугілля, на якому працюють турбіни підприємства. Туди-сюди поспішають робітники у комбінезонах, чути потужний гул величезних працюючих механізмів.
Мій супроводжуючий зазначає, що із персоналом ТЕС бійці майже не контактують. Але, забезпечують їхню безпеку і можливість спокійно працювати. Зараз підприємство забезпечує електроенергією майже всю територію області. Навіть території, які опинилися по той бік лінії зіткнення.
Прості люди не винні, що там зараз «заправляють» терористи, — говорить енергетик, який став солдатом української армії. – Тому наше завдання-зробити так, аби в українців Луганщини, де б вони не мешкали, завжди була електрика в оселях.

Володимир Скоростецький, із зони АТО
26.05.2015

DSC_0182

DSC_0013

DSC_0025

DSC_0027

DSC_0034

DSC_0056

DSC_0066

DSC_0162

DSC_0143

DSC_0137

DSC_0086

DSC_0082

DSC_0076


Комментарии закрыты